KAKO USTATI RANO? Kako da od spavalice postanete ranoranilac

0
54

Rano ustajanje je već nekoliko godina popularno kod ljudi koji rade na sebi. Međutim to nije još jedan trend koji možete ispuniti, već zaista može promeniti vaš život.

1. Odredite vreme za spavanje

Mnogi od nas kasne sate provode u krevetu za telefonom, na tiktoku ili gledajući seriju. Ipak, određeno vreme za spavanje ne samo da će nas ujutru probuditi naspavane, već i našem organizmu ustaljuje ritam. Odredite vreme odlaska na spavanje, poštujte to narednih mesec dana, i vaše telo će izgraditi ritam, što će omogućiti bolji san i lakše buđenje. Nakon nekog vremena budilnik vam neće ni biti potreban! Idealno bi bilo ostaviti mobilne uređaje čak 2 sata pre odlaska na spavanje.

2. Ne držite budilnik pored sebe

Svi znamo onaj osećaj kada nam ujutru zazvoni alarm, samo želimo da ga ugasimo i spavamo “još 5 minuta”. Veoma je praktično staviti telefon/budilnik na drugi kraj sobe, kako bi zapravo morali da ustanemo iz kreveta da ga ugasimo. To će prodrmati naše telo i postoji manja verovatnoća da ćemo se vratiti u krevet.

3. Pronađite razlog

Naš mozak mnogo lakše i opuštenije radi u ranim satima, pa to vreme možemo iskorstiti za učenje, bavljenje fizičkom aktivnošću, pa čak i gledanje tv-a uz lagani doručak ili čitanje knjige na terasi.

4. Postepno pomerajte satnicu buđenja

Ukoliko ste navikli da spavate do 12 sati, a zacrtali ste da se narednog jutra probudite u 7. Jutro je, vama zvoni alarm i ceo svet se ruši. Isključujete ga i nastavljate po starom. Poznato? Zato je važno postepeno pomerati satnicu buđenja. U 11 pa u 10, dok ne stignete do željenog vremena za ustajanje.

5. Kvalitetan san

Prosečnom čoveku potrebno je oko 8 sati sna. To varira u zavisnosti od uzrasta ali i osobe konkretno. Broj sati koji vam je potreban za dobar san, takođe možete odrediti: izračunajte posle koliko sati nakon buđenja ste umorni. To je vaše “vreme za funkcionisanje”. Te sate oduzmete od 24 sata i dobićete broj sati koji je vama potreban.

preporučena količina sna
3-5 godina 10-13 sati
6-13 godina 9-11 sati
14-17 godina 8-10 sati
18-25 godina 7-9 sati
26-64 godine 7-9 sati
65+ godina 7-8 sati

Autor teksta – Mia Jankovic

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here